Dobre zgodbe

Odkrijte, kako naša storitve in programi spreminjajo življenja na bolje, ter spoznajte resnične zgodbe ljudi, ki so bili deležni naše podpore in pomoči.

Slovenska Karitas

Zagotovo je največje zadovoljstvo, ko vidiš, da ljudje v stiski napredujejo in rešijo, ali vsaj občutno zmanjšajo svoje težave. S sredstvi Fundacije FIHO pomagamo tudi pri financiranju šolskih potrebščin in pomoči potrebnim v večjih stiskah. FIHO se je vedno v večjem obsegu odzval tudi ob naravnih katastrofah in ostalih kriznih razmerah.

Poleg rednega dela za materialno pomoč skoraj 100.000 prejemnikom smo uspeli pomagati tudi ob podražitvi hrane in pri krizi s kurjavo. Ustrezno smo odgovorili tudi na stiske beguncev iz Ukrajine. Naših 9700 prostovoljcev in 122 zaposlenih v mreži Karitas opravlja izjemno delo. FIHO je eden izmed redkih zanesljivih virov za delovanje naših humanitarnih programov.

 

Peter Tomažič, generalni tajnik Slovenske karitas
slika Petra Tomažiča

Društvo za Fibromialgijo

Društvo za fibromialgijo je prostovoljno, samostojno, humanitarno združenje bolnikov s fibromialgijo (FM) in bolnikov s sindromom kronične utrujenosti (SKU). Deluje že od leta 2004 in je edino združenje za tovrstne bolezni v Sloveniji. V okviru društva deluje 7 skupin, strokovni svet in trenutno združuje več kot 1000 članov.

Člani društva motivacijo za delo črpajo neposredno iz lastnih izkušenj z boleznijo in iz želje po prispevanju k izboljšanju položaja ostalih bolnikov na zdravstveno-strokovni , poslovno-strokovni in osebnostni ravni. S pomočjo FIHO sredstev so v lanskem letu neposredno pomagali 68 članom. Njihove pomoči je bilo preko strokovne psihološke, zdravstvene in pravne pomoči deležnih 79 ljudi.

 

Katja Podgoršek, predsednica Društva za fibromialgijo
slika Katje Podgoršek

Društvo bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije

Društvo bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije (BKB) deluje že 28 let, na državni ravni in pokriva celotno območje Slovenije. Njihovo največje zadovoljstvo je videti, da je pomoč bolnikom in njihovim svojcem uspešna ter da z njihovo pomočjo lažje premagujejo težave, s katerimi se soočajo. Poslanstvo društva je usmerjeno v bolnika, v podporo njegovim potrebam in v krepitev odnosa »bolnik – zdravnik«, ki je eden najpomembnejših pogojev uspešnega zdravljenja.

Društvo izvaja mnogo različnih programov, med drugimi tudi program BOLNIK – BOLNIKU, kjer nudijo laično psihološko pomoč s strani posameznikov, ki so sami že prestali proces zdravljenja in se uspešno pozdravili. Izvajajo tudi Preventivni socialni program z zdraviliškim ali fizioterapevtskim zdravljenjem, organiziranim druženjem in izobraževanjem – pomagajo sofinancirati zdraviliško in fizioterapevtsko zdravljenje ter nudijo socialno pomoč socialno ogroženim članom društva in denarne pomoči za kritje posledic agresivnega zdravljenja. Pomembne društvene aktivnosti so usmerjene še na ozaveščanje in izobraževanje ter informiranje.

Finančna podpora FIHO je za Društvo bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije izredno pomembna, in sicer tako za delovanje društva kot za izvajanje programov. V društvu strokovni kader praviloma deluje prostovoljno in brezplačno, zato je več sredstev lahko namenjenih izvajanju programov. Brez sredstev FIHO bi društvo težko izvedlo programe, ki so usmerjeni v bolnika in njegovo vključevanje v družbo ter ozaveščanje in izobraževanje bolnikov in javnosti. Programi so prilagojeni bolnikom in niso financirani s strani države, finančno stanje bolnikov pa zaradi pogoste upokojitve ali delne upokojitve in posledično slabega finančnega stanja bolnikom in bivšim bolnikom ne dopušča financiranja teh aktivnosti.

 

Jožica Filipčič, predsednica Društva bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije
slika Jožice Filipčič