Odkrijte, kdo vse je bil z nami na Forumu »Partnerstvo za prihodnost«

18. 10. 2024

Pred tednom dni smo v Unionski dvorani organizirali forum z naslovom »Partnerstvo za prihodnost«, ker si pri Fundaciji FIHO želimo vsem posameznikom zagotoviti enake možnosti in zato spodbujati družbeno odgovornost.

A zavedamo se, da nam to ne bo uspelo brez pomoči, zato smo na forum povabili pomembne predstavnike politike in gospodarstva, s katerimi smo razpravljali o družbeni odgovornosti ter iskali mogoče sistemske rešitve. Poglejte, kdo se nam je pridružil …

Forum je odprl direktor Fundacije FIHO, Borut Sever.

Zbrane sta nagovorila tudi predsednica Državnega zbora RS, mag. Urška Klakočar Zupančič, ki je poudarila, da je vsak od nas pomemben in vreden, ter predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak.

Brodnjak je dodal, da bomo zmogli več, če bomo več ustvarjali skupaj: »Solidarnost je v naših genih – to smo Slovenci dokazali v lanskih poplavah. Podporni mehanizmi torej obstajajo v družbi, ampak moramo delati skupaj.«

Forum je povezovala Bernarda Žarn, ki je povedala, da si želi Fundacija FIHO osvetliti prihodnost vsem posameznikom, kar je ilustrirala s pesmijo Toneta Pavčka:

Na svetu si, da gledaš sonce.

Na svetu si, da greš za soncem.

Na svetu si, da si sam sonce

in da s sveta odganjaš – sence.

Forum »Partnerstvo za prihodnost« smo organizirali v obliki dveh okroglih miz, na katerih smo s pomembnimi predstavniki politike govorili o dejanskem stanju družbene odgovornosti v Sloveniji, izpostavljali primere dobrih praks in skupaj iskali rešitve za izboljšanje življenja vseh posameznikov.

 Debato je vodil novinar in televizijski voditelj Jani Muhič.

Odprl je pomemben dialog, saj je ključno, da k ustvarjanju dostojnega življenja vsakega posameznika prispevamo vsi – posamezniki, organizacije in gospodarstvo ter država.

Na prvi mizi je govorila tudi predsednica Državnega zbora RS, mag. Urška Klakočar Zupančič, ki se strinja z našimi prizadevanji: »Izjemnega pomena je vzpostavitev partnerske mreže«.

Udeleženci prve okrogle mize (z leve proti desni): direktor FIHO Borut Sever, predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič, predsednica Državnega zbora RS Urška Klakočar Zupančič, predsednica uprave Loterije Slovenije Romana Girandon in voditelj foruma Jani Muhič

Temu je pritrdil tudi predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič: »Treba je vzpostaviti možnosti zbiranja denarja na različne načine za določene potrebe,« pri čemer je poudaril, da je dodana vrednost Fundacije FIHO to, da pomaga prav vsakomur.

Direktor FIHO Borut Sever (na levi) in predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič (na desni)

Romana Girandon, predsednica Loterije Slovenija, je izpostavila primer dobre prakse in poudarila, da je davek na srečke spremenil ravnotežje, kar so govorci v nadaljevanju problematizirali in se spraševali o mogočih rešitvah. Lotrič je dodal: »Srčno priporočam partnerstvo, in ne dajatev.«

Romana Girandon, predsednica Loterije Slovenija

Prvo okroglo mizo je sklenil direktor Fundacije FIHO Borut Sever, ki ga je veselilo dejstvo, da v našem prizadevanju nismo sami: »Danes smo glasno povedali, da si želimo vzpostaviti partnerstvo za prihodnost. Nujno je, da vzpostavimo mehanizme, ki bodo omogočali, da pomagamo vsem pomoči potrebnim. Želimo sodelovati z vsemi, posamezniki in gospodarstveniki, zato na tej točki vsaka ideja pride prav. In že dejstvo, da vsi stremimo k istemu cilju in se pogovarjamo o mogočih rešitvah, me navdaja z optimizmom.« Zahvalil se je tudi vsem organizacijam, s katerimi sodelujemo in s katerimi morda v prihodnje še bomo.

Borut Sever in Romana Girandon pred odprtjem Foruma »Partnerstvo za prihodnost«

Ker je naš največji izziv iskanje dodatnih sredstev, so na drugi okrogli mizi govorci že odgovarjali na izjemno konkretna vprašanja in iskali mogoče rešitve.

Udeleženci druge okrogle mize (z leve proti desni): generalni direktor Kronoterma Bogdan Kronovšek, dekanja Fakultete za socialno delo Univerze v Ljubljani dr. Mojca Urek, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec, ustanovitelj Pipistrela, podjetnik in humanitarec Ivo Boscarol ter predsednica Sveta Fundacije FIHO Nataša Sorko.

Bogdan Kronovšek, generalni direktor Kronoterma, je poudaril, da je posameznikom najtežje, ko se ne počutijo več koristne družbi: »Zato v našem podjetju Kronoterm družbi veliko vračamo, ker se mi zdi izjemno pomemben korak, ki bi ga moral za oblikovanje boljše družbe storiti vsak.«

Bogdan Kronovšek v družbi državnega svetnika in predsednika Zveze paraplegikov Slovenija Danijela Kastelica.

Poudaril je še, da nam manjka spoštovanja, da vedno krivimo in kritiziramo drug drugega. S tem se je strinjal tudi ustanovitelj Pipistrela, podjetnik in humanitarec Ivo Boscarol, ki je dodal: »Vsi smo del družbe in vsi moramo biti družbeno odgovorni. A namesto s prisilo, poskusimo z motivacijo.« Predlagal je ustanovitev strateškega sveta pri Vladi RS, ki bi pripravil podlage za sistemske rešitve glede večje družbene odgovornosti podjetij in posameznikov, s čimer bi iskali nove načine in vire financiranja.

Predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak, direktor FIHO Borut Sever in podjetnik Ivo Boscarol

Tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec se je strinjal, da politiki na svoj račun vedno slišijo le graje in nič pohval: »Slovenija je namreč v zadnjih desetih letih močno napredovala na različnih področjih, zato se moramo spoštovati in si med seboj pomagati.« Dodal je še, da politika sliši želje in prizadevanja: »Slišimo vas in sprejemamo to pobudo, da se bomo znotraj vlade pogovorili o tem, kako spodbuditi dialog med gospodarstveniki in družbo, da bo potekal hitreje in lažje.«

Na drugi strani je dekanja Fakultete za socialno delo Univerze v Ljubljani, dr. Mojca Urek, poudarila še drugi vidik: »Prvo načelo organizacije pomoči je, da posameznikom ne jemljemo dostojanstva in moči.«

Forum je sklenila predsednica Sveta Fundacije FIHO Nataša Sorko, ki je poudarila, da je družbena odgovornost pomembna v vsakem trenutku: »Pomagamo ustvarjati boljši vsakdan in boljšo družbo za vse nas,« vendar bo treba vzpostaviti pozitivne mehanizme in promovirati dobre prakse.

Po uradnem delu so se gostje družili ob kavi in čaju – v nadaljevanju si lahko ogledate, kdo je z nami stopil na pot k večji družbeni odgovornosti.