Združenje gluhoslepih Slovenije DLAN: S skupnimi močmi zmoremo več!
Projekti, ki jih sofinanciramo, prinašajo konkretne izboljšave za ranljive posameznike, katerih dostop do storitev je ključen za njihovo vključevanje v družbo. Programi in storitve organizacij omogočajo vključevanje oseb s poškodbo glave v vsakdanje življenje, medtem ko rehabilitacijski programi prispevajo k večji samostojnosti uporabnikov. Delovanje teh organizacij je torej pomembno, ker ranljivim posameznikom odpirajo vrata v svet, kjer imajo možnost sodelovati, rasti in se razvijati. Korak za korakom v boljšo prihodnost!
Kateri projekti ali dejavnosti v zadnjih dveh letih, ki jih je sofinancirala FIHO, so najbolj izboljšali dostopnost storitev za ranljive posameznike?
Največji prispevek k dostopnosti storitev nudi program Usposabljanje za aktivno življenje, ki osebam s poškodbo glave omogoča vključevanje v družbo. Gre za prilagojene aktivnosti, ki pomagajo izboljšati kakovost življenja uporabnikov. Brez sredstev FIHO bi jim bila ta možnost odvzeta. V številnih primerih so tovrstni programi edini stik uporabnikov z ostalim svetom, saj so pogosto v celoti odvisni od svojih skrbnikov.
Poleg tega s sredstvi FIHO omogočamo izvajanje programa Ohranjanje zdravja po vsej Sloveniji, ki uporabnikom zagotavlja dostop do rehabilitacijskih programov. Namenjen je posameznikom, ki se po poškodbi možganov soočajo z različnimi izzivi, kot so omejitve v gibanju in kognitivne težave. Vključuje rehabilitacijske terapije ter psihosocialno podporo, s čimer pomembno prispeva k njihovemu okrevanju in večji samostojnosti.
Kaj vas žene naprej in motivira pri vašem delu kljub morebitnim težavam ali oviram?
Največja motivacija pri našem delu je viden pozitiven vpliv na kakovost življenja posameznikov. Vsaka zgodba o osebi, ki smo ji pomagali doseči večjo samostojnost in boljše življenjske pogoje, nas dodatno navdihuje in potrjuje smisel našega poslanstva.
Lahko z nami delite primer dobre zgodbe iz prejšnjega leta?
Ena izmed najbolj navdihujočih zgodb preteklega leta je zgodba našega člana Davorja. Po zaključku prilagojenega šolanja je ostal v oskrbi svojih staršev, brez vsakodnevnih aktivnosti, prijateljev in stika z zunanjim svetom. Ker ni imel zadostne podpore, se je pogosto počutil osamljeno in nemočno.
S pomočjo sredstev FIHO smo mu omogočili redno vključitev v različne skupinske aktivnosti in rehabilitacijske storitve. Danes Davor živi kakovostnejše življenje – ponovno je našel družbo, pridobil samozavest in se vključil v dejavnosti, ki so mu bile nekoč pomembne. Njegovo zadovoljstvo in hvaležnost sta za nas največje priznanje.
Kateri projekti ali dejavnosti v zadnjih dveh letih, ki jih je sofinancirala FIHO, so najbolj izboljšali dostopnost storitev za ranljive posameznike?
V letu 2023 je FIHO sofinancirala vgradnjo toplotne črpalke v naši bivalni enoti. S tem smo optimizirali delovanje in znižali stroške ogrevanja. Zagotovili smo osnovne življenjske razmere za uporabnike in omogočili nemoteno izvajanje programa tudi v zimskih mesecih.
V letu 2024 nam je FIHO sofinancirala prilagojeno kombinirano vozilo za prevoz invalidov renault trafic passenger. Stari kombi za prevoz uporabnikov invalidov je bil iz leta 2008 in z njim je bilo zadnja leta vedno več stroškov. Dnevno prevažamo invalide in potrebujemo vozilo, prilagojeno invalidom ter osebam na invalidskih vozičkih. Z novim vozilom lahko boljše in predvsem varnejše opravljamo svoje delo ter izvajamo programe v zadovoljstvo uporabnikov, staršev, svojcev in zaposlenih.
Kaj vas žene naprej in motivira pri vašem delu kljub morebitnim težavam ali oviram?
Vizija društva Sklad Silva je razvoj palete strokovnih storitev, ki ljudem z motnjo v razvoju in njihovim svojcem nudijo večjo izbiro, soodločanje ter soudeležbo pri skrbi za izboljšanje kakovosti življenja posameznika in njegovih pomembnih drugih. Zavzemamo se za individualen pristop, ki upošteva razlike v potrebah in željah posameznikov. Uporabniki, odrasli z motnjami v razvoju, imajo znižane intelektualne zmožnosti, zato potrebujejo drugačne načine, metode in strategije poučevanja ter učenja. Pri tem je pomembno, da tudi sami usvojijo načine, metode in strategije učenja. Naši programi naslavljajo prepoznane potrebe uporabnikov in ponujajo tudi možnost bivanja ter interventnih namestitev. S tem krepimo njihovo samostojno življenje in razbremenjujemo matične družine. Uporabniki živijo od staršev ali skrbnikov ločeno življenje in živijo aktivno življenje v bivalni enoti, kjer so ob podpori strokovnega osebja samostojni, imajo ustvarjalne delavnice, ukvarjajo se s prilagojeno športno dejavnostjo, kuhajo ter skrbijo za bivalno enoto. Ob pomoči zaposlenih se uporabniki učijo prevzemati večjo skrb zase.
Lahko z nami delite primer dobre zgodbe iz prejšnjega leta?
Dobre zgodbe so povezane z nasmehi in zadovoljstvom. Navdihuje nas napredek, ki ga opazimo pri vključenih uporabnikih. Mlajši moški je po daljši vključenosti v skupine za samostojno življenje lani začel uporabljati več besed in komunicirati z okolico. Drug mlajši moški je začel hoditi na naša redna bivanja v bivalno enoto, s čimer smo razbremenili tudi starše.
Kateri projekti ali dejavnosti v zadnjih dveh letih, ki jih je sofinancirala FIHO, so najbolj izboljšali dostopnost storitev za ranljive posameznike?
Programa, ki najbolj izboljšata dostopnost storitev osebam z gluhoslepoto, sta Osebna asistenca osebam z gluhoslepoto ter Usposabljanje in socialna rehabilitacija gluhoslepih – oba sofinancira FIHO. Pri programu Osebna asistenca osebam z gluhoslepoto so do storitev upravičene osebe z gluhoslepoto, ki ne izpolnjujejo pogojev za OA po ZOA (osebno asistenco po zakonu o osebni asistenci, op. p.). Ta program jim omogoča, da imajo osebno pomoč in s tem tudi možnost sodelovanja v drugih programih, na primer pri programih Usposabljanje in socialna rehabilitacija gluhoslepih, Zmanjševanje socialne izključenosti gluhoslepih.
Kaj vas žene naprej in motivira pri vašem delu kljub morebitnim težavam ali oviram?
Motivirajo nas zgodbe ljudi z gluhoslepoto, njihov odziv na naše storitve/pomoč ter sodelovanje. Številne zgodbe pri ljudeh z gluhoslepoto so takšne, za katere večkrat rečemo: »zato se izplača«. Vredno je vztrajati in delati v dobrobit skupnosti gluhoslepih ter družbeno dobrobit nasploh.
Lahko z nami delite primer dobre zgodbe iz prejšnjega leta?
Ko se posameznik ali družina znajde v hudi stiski, iz katere ne vidi rešitve, s skupnimi močmi premagamo ovire in pišemo zgodbe uspeha. Z enim od takšnih primerov smo bili seznanjeni konec leta 2024 in smo do zdaj premagali že številne ovire. Pravzaprav tudi tokrat pišemo zgodbo uspeha. To je tudi razlog, da delujemo pod sloganom: »S skupnimi močmi zmoremo več«.